John Knudsen Gemisine Ait Çan 1934

Add your review

John Knudsen Gemisine Ait Çan 1934

John Knudsen Gemisine Ait Çan 1934

Dünya havacılık tarihine adını altın harflerle yazdıran John Knudsen

(asıl adı Jack Northrop -Donald Douglas onun adını anarak “bugün göklerdeki her büyük uçağın içinde biraz Jack Northrop vardır” demiştir)

adını taşıyan M/S John Knudsen gemisine ait çan,

1934 yapımı, kızıl malzeme, ağız çapı 36 cm, yükseklik 37 cm, ağırlık 45 kg, topuzu ile beraber tam takım,

 

JOHN KNUDSEN KİMDİR?

John Knudsen (asıl adı Jack Northrop) 10 Kasım 1895’de  Newark, New Jersey, Amerika’da doğmuştur.

Annesi Helen Knudsen (Northrop) Norveç’li Knudsen ailesinden gelmektedir. Knudsen ailesi 1700’lü yılların başından beri denizcilik işleri ile meşgul olmuşlardır. Helen Knudsen evlendikten sonra bile babasının Norveç soyadını kullanmış, çocuklarının da Knudsen soyadını kullanmalarını istemiştir. Bu yüzden John Knudsen’in asıl aile adı Jack Northrop’tur. Knudsen ailesinin başarılı isimleri geleneksel olarak Norveç tersanelerinde yapılan gemilere verilmiştir.

John Knudsen uçan kanat teknolojisinin ve bombardıman uçaklarının yaratıcısı olarak daha çok tanınmaktadır.

1916’da çalışmaya başladığı Lockheed firmasından aldığı deneyimlerle geniş kanat teknolojisinin dizaynı ile uğraşmış, teknik resimlerini çizmiştir. 1927 yılında Ryan Aircraft firmasında Atlantik Okyanusunu ilk geçen ve Amerika tarihinde tartışmalı bir yere sahip olan Lindbergh’in “The Spirit of St. Louis” uçağının yapılmasına büyük katkıda bulunmuştur.

1929’da kanatlar, motor ve pilotun tek bir gövde üzerine yerleştirildiği ilk metal monoblok üretimini gerçekleştirdi, 1939 yılında Northrop Corporation adında şirketini kurdu, II. Dünya Savaşında bombardıman uçaklarının ve yolcu uçaklarının teknolojisinin hızla ilerlemesine neden oldu.

Uçan kanat yaratıcılığı sayesinde geliştirdiği teknoloji, yaratıcılık, patentleri ile özel havacılık ile uzay sanayisinde vazgeçilmez bir ünvana sahip olmuştur.

Uçan kanadın doğasında bulunan düşük sürtünmeli yüksek kaldırma konsepti gelecekte NASA tarafından uzaya gönderilen araçlarda sıkça kullanıldı.

18 Şubat 1981’de 85 yaşında California’da ölmüştür.

John Knudsen Gemisine Ait Çan 1934
John Knudsen Gemisine Ait Çan 1934
Deniz Eskisi
Logo
Shopping cart