Hakkımızda

DENİZ ESKİSİ

 

DenizEskisi NEDİR?

 

1978 yılında sadece küçük bir sevda ile başlayan deniz aşkının Heybeliada’da filizlenip yeşermesi ile kocaman bir deryaya dönüşümünün hikayesidir DenizEskisi.

Zamanın umarsız akışı, henüz çocuk beyni ile kavranmaya çalışılan sürekli dinamizmin ahengine kendini kaptırmış bir sevdalının deniz aşkını engelleyemedi.

Herşeyin, mekanik bir düzen içerisinde, yaradılışa uygun nizamda, bozulamayan gidişata adaptasyonunun hikayesidir DenizEskisi.

Bilginin önemi, pratiğin tadı, başarının zevki, sanatın evrenselliği sizlerle paylaşıldıkça güzelleşti, bundan zevk alanlar çoğaldıkça çoğaldı.

Sadece denize ait bir öykü değil, kişisel birikimin genele aktarımı ve mekaniğin sanata dönüşümüdür DenizEskisi.

 

DenizEskisi sivil bir denizcilik inisiyatifidir.

DenizEskisi 2013 yılından itibaren kurumsal bir yapıya bürünmüş ve markasına ait isim hakkı Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir.

 

DenizEskisi KİMDİR?

 

DenizEskisi Türk Deniz Kuvvetlerinde 29 yıl boyunca değişik tip ve sınıfta savaş gemilerinde Branş Subaylığı, Bölüm Amirliği, Başçarkçılık, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Ana Karargahı/Ankara ve bağlısı tüm ana ast komutanlıklarda Proje Subaylığı, Kısım Amirliği, Şube Müdürlüğü görevlerini yapmış E. Deniz Yarbay Bülent Yanaşık tarafından kurulmuştur.

Emekli olduktan sonra, bir deniz subayının sahip olduğu tüm teknik bilgilerini pirinç, bakır ve çini materyal üzerine sanatsal açıdan aktarılmasını sağlamış ve Türkiye’de değişik bir denizcilik sanatı yaratılmasına ön ayak olmuştur. 

DenizEskisi mahlasını kullanan Bülent Yanaşık konusuna daha hakim olabilmek amacıyla Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Turizm İşletmeciliği  dalında Yüksek Lisans Eğitimini  Türkiye’de ilk defa yapılmış olan “Kıyı Alanları ve Denizlerimizde Turizm Güvenliği Yönetimi, Liman ve Koyların Taşıma Kapasitelerinin Hesaplanması” tezi ile tamamlamıştır. 

Sonraki yıllarda; ulaşılması gereken bilginin hızla çoğalması nedeniyle bilgiye ulaşma hızının artırılması ve bilginin kitlelere daha çabuk aktarılabilmesi yeteneğini geliştirmek için Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde değişik konularda bir çok uzmanlık eğitimi de almıştır. 

Kişisel bilgi birikimini farklı konularda yazılara dökmüş ve araştırmacı bir yazar niteliğinde çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır.

 

“Denizciliği Türk’ün büyük ulusal ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız…”

 

DenizEskisi NE YAPAR?

 

DenizEskisi, Türk ve yabancı denizcilik sektöründe kullanıldığı zamanlarda işlevini fazlasıyla yerine getirdikten sonra ekonomik ömrünü doldurmuş, büyük ölçüde bakır ve pirinç malzemelerden oluşan mekanik/teknik parçaların üzerinden yılların yıpranma yükünü alır, doğanın en güzel hediyesi masif ahşap ile birleştirerek bir müze ürünü tadında sizlere sunar.

DenizEskisi denizcilik ürünlerine meraklıların, koleksiyonerlerin ellerinde bulunan ürünlerin renovasyon, restorasyon ve yeniden değerlemesini yapar.

Ayrıca DenizEskisi elinizde bulunan eski denizcilik ürünlerinizi, kitaplarınızı, haritalarınızı uygun bedelle meraklılar ile buluşturur.

 

DenizEskisi NEREDE?

 

Bu hususta iletişim bilgilerimizden bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Deniz Eskisi | Bir Çarkçı Gezgin'in Seyahatnamesi
Logo
Shopping cart